<
NESİAD ve Ekonomi Bakanlığı - Eximbank işbirliği ile Nevşehirli İş insanlarına “Dış Ticaret Semineri” verildi.

Nevşehir Sanayici ve İş adamları Derneği (NESİAD), Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret uzmanları ve Eximbank Kayseri Bölge Müdürlüğü tarafından Nevşehirli İş insanlarına “Dış Ticaret Semineri” verildi.

 

Nevşehir Sanayici ve İş adamları Derneği (NESİAD)başkanı Mustafa ERTAŞ, Başkan Yardımcısı Mehmet KAHRAMAN, Dernek üyeleri ve Nevşehirli iş insanlarının yer aldığı dış ticaret semineri gerçekleşti

 

Başkan ERTAŞ, Seminer öncesi söz alarak” Dünya’daki ülkeler arası sınırlarla birlikte ekonomik sınırları, modelleri de değişiyor. Bir firma kurulurken en önemli amacı satışlarını maksimum seviyeye çıkartarak maksimum karı elde etmeye çalışmaktır. Eğer firma iç pazarda iyi bir performans gösterirse, bu yöntem dış pazarlardaki performansını da iyi yönde etkilemektedir. İhracat firmanın ve ülkenin dünyadaki rekabet gücünü artırıyor. Firmalar yeni teknolojilere, metotlara ve yöntemlere uyum sağlayarak gelişimlerine katkı sağlarken, ülkeler için de dış ticaret dengesinin iyileşmesindeki tek yöntemdir. Bu yüzden bu seminerin bizlere katkı sağlayacağı, ihracatta önümüze çıkan engelleri ve destekleri görmemiz açısından çok önemli olacaktır.” dedi.

 

İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları konusunda Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü dış ticaret uzmanı Deniz Gökbulut, Firmalara Devletin ihracat yapan firmalara sağlamış olduğu destekler ve limitleri hakkında bilgi verdi. Pazara giriş engelleri ve çözüm yolları konusunda ise Dış ticaret uzmanı Setenay İYİGÜN örnekler ile yaşanılan sıkıntıları ve çözüm yollarını, nerelere nasıl başvuru yapılacağını anlattı.

 

Programın ikinci bölümünde Türk Eximbank ihracat kredi sigorta ve garanti programlarını anlatmak üzere Kayseri Bölge müdürü Ali CAN, Eximbank kredileri, başvuru koşulları, ödeme şekillerini ve düşük faiz oranlarından bahsetti. Uzman yardımcısı Mustafa ÇELİK ise yapılan ihracatların nasıl sigortalanacağı, ürünlerin nasıl garanti alınacağı hakkında bilgi verdi.

 

Seminer katılımcıların yoğun soru ve cevapları ile son buldu.


Haber Görselleri